بهره برداری از سایت الگویی تولید بذر گیاهان دارویی کشور در البرز
نخستین سایت الگویی تولید بذر گیاهان دارویی کشور روز سه شنبه با حضور مسوولان کشوری و استانی در شرکت کشاورزی عمران وآبادی بستان ایران واقع در شهرستان نظرآباداستان البرز گشایش یافت.
1399/06/06

نخستین سایت الگویی تولید بذر گیاهان دارویی کشور روز سه شنبه با حضور مسوولان کشوری و استانی در شرکت کشاورزی عمران وآبادی بستان ایران واقع در شهرستان نظرآباداستان البرز گشایش یافت.

شرکت عمران و آبادی بستان ایران به عنوان بزرگترین شرکت کشت و صنعت استان البرز با سطحی بالغ بر یک هزار هکتار نمونه خود اتکایی در این استان به شمار می رود.

این شرکت فعالیت خود را از سال 1352 با کار دامپروری آغاز کرد و از سال 1389 نیز بر تولیدات کشاورزی تمرکز کرد که اکنون سالانه بالغ بر 3400 تن انواع محصولات کشاورزی را تولید می کند.

مجموعه فعالیت های کشاورزی این شرکت زراعت انواع محصولات اعم از ذرت علوفه ای، یونجه، کلزا، زعفران، قارچ، گندم، جو، زیره و... و همچنین فعالیت های دامپروری همچون پرورش گوسفند، گاو و آبزی پروری است.

گاوداری شیری بستان در سه استان خراسان رضوی، البرز و قزوین در مجموع 220 تن شیر تولید می کند.

محمد صفایی، مدیر شرکت عمران و آبادی بستان ایران در آیین بهره برداری از نخستین سایت الگویی تولید بذور گیاهان دارویی گفت: ما درصدد هستیم تا علاوه بر تولید بذور گیاهان دارویی، بذر گیاهان علوفه ای، سبزی و صیفی جات و غلات را نیز تولید کنیم.

وی افزود: از آنجا که سالانه 350 میلیون دلار صرف واردات بذر از خارج از کشور می شد، در دیداری که با وزیر جهاد کشاورزی داشتیم، مقرر شد تا بخش زیادی از اراضی این شرکت به تولید بذر اختصاص یابد.

وی اظهار داشت: از پیش از این بیشتر تولیدات زراعی در این شرکت به کشت گیاهان علوفه ای برای خوراک دام اختصاص داشته ولی حاضر هستیم برای ارتقای اقتصاد کشاورزی بخشی از اراضی شرکت را به تولید بذر محصولات مختلف اختصاص دهیم.

وی گفت: هم اکنون 50 هکتار از اراضی شرکت به کشت گیاه علوفه ای خارشتر اختصاص یافته در حالیکه در کل کشور فقط 40 هکتار از اراضی کشاورزی به این گیاه اختصاص یافته بود.

صفایی افزود: همچنین قرار است 150 تا 200 هکتار از این اراضی برای تولید بذر 5 نوع گیاه دارویی همچون زیره و سیاه دانه اختصاص یابد.

وی اضافه کرد: 200 هکتار از این اراضی نیز برای تولید بذر گندم و 100 هکتار برای تولید بذر جو و همچنین 50 هکتار برای کشت گندم دوروم و 50 هکتار برای کشت جو مالت (صادرات آن به آلمان) اختصاص می یابد.

مدیرعامل شرکت کشاورزی عمران وآبادی بستان ایران گفت: 10 هکتار گلخانه نیز برای تولید بذر سبزی و صیفی ایجاد خواهد شد.

تولید 25 هزار راس دام سبک اصلاح نژاد شده تا 1405

صفایی ادامه داد: این شرکت از 2 سال پیش اقدام به تلقیح مصنوعی این نژاد که علامت بارز آن دوقلو یا چندقلوزایی و گوشت با کیفیت بدون چربی و دنبه است، کرده است.

وی گفت: تا پایان سال جاری تعداد گوسفندهای نژاد رومانف در این شرکت به 2 هزار و 500 راس می رسد و طبق برنامه ریزی های صورت گرفته، بستان در نظر دارد تا سال 1405 تعداد این گوسفندان را به 25 هزار راس برساند که در آن صورت نه تنها استان البرز را در تولید گوشت دام سبک خودکفا می کند بلکه دیگر استان های کشور را نیز می تواند پوشش دهد.

یکی دیگر از پتانسیل های این شرکت پرورش ماهی قزل می باشد به طوریکه در سال گذشته حدود 20 هزار قطعه ماهی پرورش داد که با توجه به تولید مناسب این ماهی، تعداد آن را در سال جاری به 80 هزار قطعه افزایش داد.

صفایی به تولید قارچ خوراکی نیز اشاره کرد و گفت: 2 سالن با ظرفیت تولید 30 تن در سال در این شرکت فعالیت می کند که درصدد هستیم تا سال 1405 تعداد سالن ها را به 5 سالن با 90 هزار تن تولید برسانیم.

وی افزود: همچنین یکی دیگر از ظرفیت های تولید در این شرکت تولید عسل است به طوریکه حدود 270 کندوی عسل تا پایان سال خواهیم داشت و تا آخر سال 1405 آن را به 2 هزار کندو خواهیم رساند

تعداد مشاهده خبر10 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal