مراکز تولید بذر استاندارد گیاهان دارویی در کشور راه اندازی می شود
مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه در کشور تولید بذر استاندارد گیاهان دارویی نداریم، گفت: مقرر شد برای نخستین بار در کشور مراکز تولید بذر استاندارد گیاهان دارویی راه اندازی شود.
1399/06/06

حسین زینلی روز سه شنبه در حاشیه آیین بهره برداری از نخستین سایت الگویی تولید بذر گیاهان دارویی کشور در استان البرز در جمع خبرنگاران افزود: استانداردهای تولید بذر گواهی شده گیاهان دارویی توسط موسسه ثبت و گواهی بذر نوشته شد و امسال مقرر شد براساس این استانداردها تولید بذر داشته باشیم.

وی اظهار داشت که بذر استاندارد سبب کاهش علف های هرز در مزارع گیاهان دارویی می شود ضمن اینکه ما می توانیم بذرهایی که کاشت می کنیم به طور مناسب کشت کنیم.

زینلی گفت: در سال 30 هزار هکتار فقط زیره سبز در کشور ما کشت می شود که در حال حاضر به طور متوسط 15 تا 20 کیلوگرم بذر مصرف می شود در حالیکه در حالت استاندارد حدود 4 تا 5 کیلوگرم باید مصرف شود.

وی افزود: بین 10 تا 15 کیلوگرم بذر اضافی را زیر خاک می کنیم که می تواند در عطاری ها و صنایع تبدیلی استفاده شود که در صورت استانداردسازی بذر این گیاه، بر اساس برآوردهای انجام شده حدود 6 میلیارد تومان صرفه جویی بذری فقط در یک گیاه دارویی خواهیم داشت.

زینلی تاکید کرد: اگر تولید بذر را استاندارد کنیم باعث می شود کیفیت، کمیت، رقابت پذیری و ارزش افزوده برای زمین ایجاد کنیم.

وی ادامه داد: با توجه به بررسی های انجام شده قرار است در این سایت، بذر گیاهان دارویی ای تولید شود که مثل زیره سبز، زنیان، زیره سیاه و موسیر کم آب بر باشند.

تولید گیاهان با ارزش افزوده بالاتر در ایران

زینلی اضافه کرد: برای اولین بار در صدد هستیم با حمایت های علمی که موسسه تحقیقات جنگل و مرتع، موسسه ثبت و گواهی بذر و موسسات اصلاح بذر و باغبانی، علم را در کنار کشاورزان پیشرو قرار دهیم و گیاهانی با ارزش افزوده بالاتر تولید کنیم.

مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی بیان داشت: درصدد هستیم اگر بتوانیم بذور استاندارد و همچنین اصلاح شده ایجاد کنیم که حتی این بذور اصلاح شده را به خارج از کشور یا دنیا صادر کنیم.

وی گفت: ارزش افزوده بذر در دنیا متفاوت است به طوریکه در کشور ما با کیلوگرم است ولی در دنیا با تعداد و عدد است و اگر بخواهیم بذر بخریم با عدد و رقم باید بخریم.

وی خاطرنشان کرد: این روش خرید و فروش، نشان از ارزشمندی این گیاهان است و امیدواریم با شروع کار این سایت بتوانیم خدمت بسیار مناسب به کشاورزان کشور انجام دهیم و در صدد هستیم که 100 درصد از تولید بذر استاندارد در سایر استان ها هم حمایت کنیم و این حمایت ادامه دار خواهد بود.

تبدیل بستان به باغ توریستی

وی با اشاره به اینکه استان البرز خیلی نزدیک به استان تهران هست، گفت: درصدد هستیم که شرکت بستان هم به عنوان یک باغ توریستی وهم یک مرکز تولید بذر و هم یک مرکز الگویی بشود برای اینکه بتواند سایر شهرستان ها و سایر کشاورزان از این مجموعه استفاده کنند.

زینلی ادامه داد: استفاده از بذر اصلاح شده بین 10 تا 20 درصد می تواند ارزش عملکردی یک محصول را افزایش دهد.

وی تصریح کرد: به طوریکه بسیاری از بذرهایی که در بازار وجود دارند یا پوک هستند یا دارای علف هرز هستند و خسارتی که این بذرها به مجموعه می زند باعث افت شدید عملکرد می شود به طوریکه ما در مزارعی که به صورت استاندارد و مکانیزه کشت می شوند و فاقد علف هرز هستند حداقل در حدود 2 برابر در بعضی از استان ها شاهد افزایش عملکرد هستیم.

مشاور معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی گفت: زیره در کشور ما 500 کیلوگرم در هر هکتار برداشت می شود در حالیکه این گیاه در شرایط نسبتا مناسب تا 1500 کیلوگرم را هم تولید کرده که نشان می دهد اگر مدیریت آب و بذر داشته باشیم در همین سطح می توانیم صادرات گیاهان دارویی داشته باشیم و یا عملکرد در واحد سطح را به طور قابل توجهی افزایش دهیم.

وی گفت: برای اینکه گیاهان دارویی بتواند در جهان رشد کند و در کشور ما بتواند ارزآوری بیشتری داشته باشد و قابلیت رقابت پذیری بیشتری ایجاد کند ناچار هستیم کشاورزی را مکانیزه کنیم و با بهترین روش های موجود درد نیا آن ها را بکاریم تا بالاترین عملکرد را بدست آوریم.

وی افزود: خداوند یک سری نعماتی را به ما داده که در کشورهای دیگر یا نیست و یا اگر هست قابلیت رشد و کیفیت آن ها مثل کشور ما نیست و اگر به آن ها توجه کنیم می توانیم از مزایای آن بهره مندی مناسب را داشته باشیم.

زینلی از جمله این نعمات را گیاهان دارویی دانست که سالیان سال مورد غفلت قرار گرفته و اکنون نگاه ها به سمت آن ها رفته است.

وی اظهار داشت: باید تلاش کنیم تا مردم از گیاهان دارویی کشور که بیشتر ارگانیک هستند استفاده کنند.

مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی به اهمیت گیاهان دارویی اشاره کرد و افزود: اکنون حدود 4 هزار فراورده دارویی در کشور تولید می شود و نیازمند به مواد اولیه است که با حفاظت از این گیاهان می توانیم داروهای بیشتری تولید کنیم تا حتی به خارج از کشور هم بفرستیم.

شرکت عمران وآبادی بستان ایران در شهرستان نظرآباد بالغ بر هزار هکتار اراضی کشاورزی دارد ضمن اینکه در صنعت گاوداری، پرورش دام سبک،‌آبزی پروری، پرورش قارچ خوراکی،‌ پرورش زنبور عسل و... نیز فعالیت می کند.

این شرکت نخستین سایت الگویی تولید بذر گیاهان دارویی کشور را راه اندازی کرده است

تعداد مشاهده خبر12 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal