تولید 40 گونه گیاه دارویی در کشور مکانیزه شد
مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی گفت: تولید 40 گونه گیاه دارویی در کشور به صورت مکانیزه در اراضی کشاورزی انجام می شود.
1399/06/06

حسین زینلی روز سه شنبه در آیین بهره برداری از نخستین سایت الگویی تولید بذر گیاهان دارویی کشور در استان البرز افزود: سند ملی گیاهان دارویی در سال 1392 توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید و مقام معظم رهبری نیز ابلاغ کردند که بر محور سلامت باید اقداماتی داشته باشیم.

وی اظهار داشت: وزارت جهاد کشاورزی طبق ماده 38 بند «ج» این قانون آورده که بایستی تا سال 1400 حدد 105 هزار هکتار به سطح زیر کشت گیاهان دارویی کشور افزوده شود.

وی گفت: اکنون در کشور 2300 گونه گیاه دارویی داریم که در حق این گیاهان هیچ کاری نکرده ایم و اگر هم کاری شده توسط مردم و در حد نگهداری مانده است.

زینلی افزود: در سال های اخیر برنامه ای در وزارت جهاد کشاورزی تدوین شد که یکسری ارقام جدید برای تولید بدهند.

وی ادامه داد: در حال حاضر بیش از 300 گونه گیاه دارویی در عطاری ها تجارت می شود که از این تعداد 40 گونه را اهلی کرده ایم و از این تعداد نیز فقط 3 گونه را توسعه داده ایم که یکی از آن ها زعفران است.

مجری طرح گیاهان دارویی گفت: در کشور ما زعفران در سطح 120 هکتار با ارزآوری 350 میلیون دلار کشت می شود و در حالیکه قیمت این گیاه در خارج از کشور برای هر گرم آن 5 یورو است در کشور خودمان حتی 30 سنت هم برای آن نمی دهند که برنامه ارتقای آن را در دست داریم تا شاهد افزایش ارزش افزوده آن باشیم.

افزایش ارزش افزوده زعفران نیازمند راه اندازی هلدینگ های بزرگ

زینلی افزود: مهمترین برنامه مدیریتی برای افزایش ارزش افزوده زعفران ایجاد شرکت های هلدینگ بزرگ برای ارتباط با سراسر دنیا می باشد.

وی ادامه داد: اکنون سود خالص تولید این گیاه دارویی نصیب کشاورز نمی شود.

وی بیان داشت: تولید بذر صنعت بسیار بزرگی است به طوریکه در خارج از کشور بذرهای مختلف مثل بذر خیار و گوجه فرنگی را دانه ای خرید و فروش می کنند که این روند برای گیاهان دارویی نیز وجود دارد.

مجری طرح گیاهان دارویی گفت: در کشور ما حدود 1728 گونه گیاه بومی و انحصاری خودمان وجود دارد که می توانیم آن ها را برای اولین بار در دنیا عرصه کنیم که نمونه آن «زیره سیاه» می باشد ولی در این زمینه غفلت شده ولی باید کار را شروع کنیم.

وی یکی از اهداف راه اندازی این سایت الگویی را تولید و عرضه گیاهان دارویی بومی کشور دانست و افزود: اگر فقط بذر این گیاهان را اصلاح کنیم 25 درصد افزایش تولید خواهیم داشت.

وی بیان داشت: در کشور ما حدود 30 هزار هکتار کشت زیره انجام می شود که اگر با بذر اصلاح شده کشت شود و آن را صادر کنیم، علاوه بر اینکه سالانه 6 میلیارد صرفه جویی بذر داریم،‌سالانه 6 میلیارد هم درآمد بیشتر خواهیم داشت.

زینلی اظهار امیدواری کرد که با حمایت های مسوولین بتوانیم در سال جاری 700 تن بذر گیاهان دارویی در کشور تولید کنیم زیرا کشور ما سالانه به چند میلیارد نشاء‌گیاهان دارویی نیاز دارد.

وی اضافه کرد: از هر 70 هزار هکتار سطح زیر کشت در کشور ما یک هکتار به گیاهان دارویی اختصاص دارد در حالیکه این گیاهان 500 میلیون دلار ارزآوری دارد.

وی تاکید کرد که باید با ارزآوری کشور را نجات دهیم و ایجاد اشتغال نیز داشته باشیم.

تعداد مشاهده خبر19 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal