2 طرح مکانیزه شیلات در کرج مورد بهره برداری قرار گرفت.
با حضور معاون اول رئیس جمهوری 2 طرح مکانیزه شیلات و پرورش بچه ماهی روز سه شنبه در اولین مجموعه پرورش ماهی کشور در کرج بهره برداری شد.
1398/05/03

ماهی سرای کرج با بیش از 59 سال سابقه فعالیت تولیدی در زمینه تکثیر و پرورش ماهی به عنوان اولین مجموعه پرورش ماهی در کشور به شمار می رود و در طول چهار سال گذشته همگام با به روز رسانی دانش آبزی پروری تغییرات مکانیزه بنیادی در راستای توسعه مرکز تکثیر و پرورش ماهی در آن به عمل آمده است.

رئیس جهاد کشاورزی استان البرز به خبرنگار ایرنا گفت: ساخت و بازسازی ماهی سرای کرج در سه بخش متفاوت انجام شده است که در بخش نخست تکثیر ماهی با ظرفیت 15 میلیون قطعه بچه ماهی در سال انجام می شود و یکی از بزرگترین و مکانیزه ترین واحدهای تکثیر ماهی کشور به شمار می رود.

سید مجید موسوی افزود: در بخش دوم طرح نوسازی و توسعه این مجموعه، سالن پرورش ماهی پیش پرواری و پرواری در مجموع به ظرفیت 137 تن اسمی و تولید نهایی 300 تن در سال با اعتباری بالغ بر 430 میلیارد ریال و اشتغالزایی 47 نفر احداث شده است.

وی اظهار داشت: همچنین در راستای تکمیل زنجیره تولید و با هدف ارتقای سرانه مصرف آبزیان، ارتقای علمی و آموزشی تولید و روش اقتصادی و توسعه بازار آبزیان در نظر است سالن عرضه، نگهداری، نمایشگاه و آموزشی آبزیان با وسعت پنج هزار متر مربع و ظرفیت اشتغالزایی 420 نفر در ادامه پروژه احداث شود.

موسوی گفت: سالن نگهداری بچه ماهی شامل 28 استخر هشت ضلعی به ظرفیت لحظه ای 30 تن، حجم عملیات پیش پرواری 2 هزار مترمربع و هشت هزار مترمربع استخرهای پرواری است.

نمایشگاه فعالیت های دانش بنیان بخش کشاورزی در البرز

همچنین در حاشیه بهره برداری از این واحدهای پرورشی، یک نمایشگاه فعالیت های دانش بنیان بخش کشاورزی دایر و معاون اول رئیس جمهور از آن بازدید کرد.

نمایشگاه فعالیت های دانش بنیان بخش کشاورزی در فضایی به وسعت 400 متر مربع برگزار و گوشه ای از فعالیت های دانش بنیان و استارت آپ های بخش کشاورزی و تولیدات صادرات محور استان به نمایش گذاشته شد.

از جمله بخش های به نمایش گذاشته در این نمایشگاه می توان به تولید و تکثیر انواع گیاهان با ژن های مطلوب به روش کشت بافت (تیشو کالچر) و تولید انواع نشاء مکانیزه که امروزه نقش موثری در بهره وری و کاهش مصرف آب داشته اشاره کرد.

نمایش پیوند انواع نشاء از گیاهان غیرهمگون ازدیگر بخش های به نمایشگاه است.

همچنین نمونه ای از سنتز انواع نژاد دام سبک با استفاده از پایه های بومی و نژادهای پرتولید دام سبک خارجی به منظور افزایش چند قلوزایی و توان تولید در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده است.(همکاری بخش اجرا با مراکز دانشگاهی دانش بنیان)

تولید انواع گل به منظور صادرات از جمله انواع گل ارکیده و رز و تولید انواع نوشابه های سلامتی بر پایه استفاده از ویژگی های منحصر به فرد از انواع قارچ ها، نمایش توان صادرکنندگان میوه و تره بار استان با توجه به اینکه استان البرز پایانه صادراتی سایر استان ها نیز محسوب می شود به همراه معرفی برندهای صادراتی برتر صنایع کشاورزی استان، معرفی صنایع غذایی صادراتی محصولات شیلاتی استان، معرفی استان البرز به عنوان یکی از قطب های تولید عسل استاندارد با کیفیت صادراتی، معرفی تولیدات دانش بنیان در زمینه انواع کودهای زیستی و مواد بیولوژیک به منظور کاهش مصرف کودها و سموم شیمیایی و نمایش توانمندی های عشایر استان البرز از دیگر بخش های این نمایشگاه است.

تعداد مشاهده خبر48 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal