هفت درصد ظرفیت صادرات تخم مرغ کشور به البرز اختصاص دارد.
معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان البرز گفت: هفت درصد ظرفیت صادرات تخم مرغ کشور به استان البرز اختصاص دارد
1399/07/21

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان البرز گفت: هفت درصد ظرفیت صادرات تخم مرغ کشور به استان البرز اختصاص دارد

مهندس مجتبی تقی زاده روز در نشستی که به مناسبت روز جهانی تخم مرغ در محل اتحادیه مرغ داران تخم گذار استان البرز برگزار شد، افزود: در استان البرز 110 واحد مرع تخم گذار با ظرفیت 8.5 میلیون قطعه در هر دوره پرورشدر حال حاضر به فعالیت خود ادامه می دهد.

ایشان اظهار داشت: با وجود اینکه استان البرز سه دهم درصد مساحت کشور را دارا است ولی 9.5 درصد تولید تخم مرغ کشور را عهده دارا است که نشانگر این مطلب است که بیش از 30 برابر میانگین کشور تولید دارد.

ایشان گفت: به لحاظ جایگاه تولید تخم مرغ در کشور استان البرز رتبه پنجم را به نام خود ثبت نموده و با تولید 92 هزار تن در سال گذشته حدود 9.5 درصد تولید کشور را به خود اختصاص داده است. و برای سال جاری در نظر داریم برش استانی برنامه تولید تخم مرغ در البرز را به 94 هزار تن برسانیم.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی البرز افزود: کلسترول تخم مرغ نیز هیچ اثر بدی بر روی میزان چربی خون نمی گذارد و کنترل کننده کلسترول بد در داخل بدن است و بنا به توصیه کارشناسان هر انسان سالم بایستی روزانه یک عدد تخم مرغ مصرف کند.

وی عنوان نمود: در تخم مرغ از 20 اسید آمینه موجود 9 اسید آمینه که ضروری ترین ها می باشد، وجود دارد به طوریکه تخم مرغ بسته ای کامل از مواد غذایی مختلف است که با تغذیه انسانی متعادل است. وتخم مرغ حاوی وینامین های همچون ویتامین A و ویتامین D به میزان متراکمی است.

مهندس تقی زاده بیان داشت: در استان البرز در سال گذشته 92 هزار تن تولید تخم مرغ داشتیم ولی فقط 30 هزار تن آن به مصرف داخل استان رسیده و مابقی آن به استان های مختلف و به ویژه استان های غربی کشور فرستاده شده است و علاوه بر این بخشی از آن به صادرات به کشورهای همسایه اختصاص می یابد.

وی در پایان به دلایل مختلف گرانی تخم مرغ در بازار اشاره نمود و گفت: یکی از این دلایل محدود شدن واردات نهاده ها به خصوص ذرت و کنجاله سویا است و و این در حالی است که واحدهای مرغ تخم گذار استان سالانه به 240 هزار تن ذرت نیاز دارند.

تعداد مشاهده خبر3644 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal