معرفی استان البرز

استان البرز سی و یکمین استان‌ ایران می باشد. در جلسه­ی هیئت دولت در تاریخ 12 بهمن ماه 1388 خورشیدی، لایحه تأسیس این استان تصویب و به مجلس شورای اسلامی فرستاده شد. در ادامه با تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی در تاریخ 7/4/1389 استان البرز به صورت رسمی شکل گرفت. در این طرح پیشنهادی کرج به عنوان مرکز استان درنظر گرفته شده‌ است. این شهر در 20 کیلومتری غرب تهران و در حوزه­ ی استحفاظی استان تهران قرار گرفته که با جمعیتی بالغ بر 1،973،470 نفر، پنجمین شهر پرجمعیت ایران پس از شهرهای تهران، مشهد، اصفهان و تبریز محسوب می‌گردد.

موقعیت جغرافیایی و مشخصات کلی استان

استان البرز با وسعتی حدود 5142 کیلومتر مربع با مختصات جغرافیایی بین 35 درجه و31 دقیقه تا 36 درجه و 21 دقیقه عرض شمالی و 50 درجه و 10 دقیقه تا 51 درجه و30 دقیقه طول شرقی واقع شده است. این استان از شمال به استان مازندران، از جنوب شرقی به استان تهران، از جنوب غربی به استان مرکزی، از غرب به استان قزوین و از شرق به استان تهران محدود است. استان البرز بین خط‌ الرأس چین‌خوردگی البرز مرکزی و حاشیه غربی دشت کویر واقع شده و به این ترتیب آب و هوای استان عمدتاً متأثر از عامل ارتفاع می‌باشد. 81/0 درصد از سطح استان را جنگلها تشکیل می دهند همچنین مراتع 3/72 درصد از وسعت استان را شامل می شود و 8/0 درصد وسعت استان نیز بیابانی است.5 /50 درصد مراتع دارای پوشش خوب، 8/33 درصد مراتع دارای پوشش متوسط و 6/15 درصدمراتع دارای پوشش فقیر است.

مساحت حوزه‎‎‎‎های آبخیز و اراضی کشاورزی، شهری و سطوح بیابان استان البرز 534809 هکتار است که در تقسیمبندی کلی شامل حوزه آبخیز سدهای موجود (سد امیرکبیر)، حوزه آبخیز سد سفید رود و حوض آبخیز داخلی میباشد. حوزه آبخیز سدهای استان با مساحت 308064 هکتار شامل حوزه آبخیز سد امیرکبیر (کرج) و سد سفید رود معادل 17/39 درصد مساحت حوزههای آبخیز استان میباشد. مساحت حوزه آبخیز سد کرج84894 هکتار بوده و مساحت حوزه آبخیز سدسفید رود در استان البرز 123172 هکتار است که 69/0 درصد از مساحت کل حوزه سد سفیدرود بوده و شامل سد طالقان به مساحت 94402 هکتار و زیر حوزههای پاییندست طالقان به مساحت 28770 هکتار میباشد. حوزههای آبخیز داخلی به انضمام اراضی کشاورزی، شهری و سطوح بیابان با وسعت 326745 هکتار شامل حوزههای داخلی و شهری است که 83/60 درصد مساحت حوزههای آبخیز استان را شامل میشود.

تقسیمات جغرافیایی

استان البرز به مرکزیت کرج، متشکل از 6 شهرستان می باشد. شهرستان کرج، ساوجبلاغ، نظرآباد، طالقان، اشتهارد و فردیس شهرستان های این استان می باشند.

شهرستان کرج با مساحت 1406 کیلومتر مربع به مرکزیت شهر کرج، دارای دو بخش، 6 دهستان، 6 شهر و 74 آبادی دارای سکنه ‌است. بخش مرکزی شهرستان کرج مشتمل بر دهستان­های محمدآباد، کمال آباد و گرمدره می­باشد و شهرهای کرج، گرمدره، کمالشهر، ماهدشت و محمدشهر می­باشد. بخش آسارا مشتمل بر دهستان های آسارا، نساء و آدران و شهر آسارا می­باشد.


شهرستان ساوجبلاغ با مساحت 1158 کیلومتر مربع به مرکزیت هشتگرد، دارای سه بخش، 6 دهستان، 5 شهر و 91 آبادی دارای سکنه‌ است. بخش مرکزی شامل دهستان سعید آباد و دهستان هیو و شهرهای هشتگرد، شهر جدید هشتگرد و گلسار می باشد. بخش چندار شامل دهستان برغان و دهستان چندار و شهر کوهسار می باشد. بخش چهارباغ نیز شامل دهستان چهاردانگه و دهستان رامجین و شهر چهارباغ می باشد.
 
شهرستان نظرآباد با مساحت 587 کیلومتر مربع به مرکزیت نظرآباد، دارای دو بخش، 5 دهستان، دو شهر و 53 آبادی دارای سکنه ‌است. بخش مرکزی شامل دهستان های احمدآباد، جمال الدین و شهر نظرآباد می­باشد. بخش تنکمان شامل دهستان تنکمان جنوبی و دهستان تنکمان شمالی و شهر تنکمان می باشد.

شهرستان طالقان با مساحت 1124 کیلومترمربع به مرکزیت طالقان، دارای دو بخش، چهار دهستان، یک شهر(طالقان) و 83 آبادی دارای سکنه است. بخش مرکزی طالقان شامل دهستان پائین طالقان و دهستان میان طالقان و شهر طالقان می باشد. بخش بالا طالقان نیز شامل دهستان جوستان و دهستان کناررود می باشد.

شهرستان اشتهارد با مساحت 790 کیلومترمربع به مرکزیت شهر اشتهارد، دارای دو بخش، چهار دهستان، یک شهر (اشتهارد) و 48 آبادی دارای سکنه است. بخش مرکزی اشتهارد شامل دهستان ایپک و دهستان صحت آباد و شهر اشتهارد می باشد. بخش پلنگ آباد نیز شامل دهستان های پلنگ آباد و جارو می باشد.

 

شهرستان فردیس با مساحت 77 کیلومترمربع به مرکزیت شهرفردیس، دارای دو بخش، چهار دهستان، دو شهر(فردیس و مشکین دشت) و 7 آبادی دارای سکنه است. بخش مرکزی شهرستان فردیس شامل دهستان فردیس و دهستان وحدت و شهر فردیس می باشد. بخش مشکین دشت نیز شامل دهستان مشکین آباد و دهستان فرخ آباد و شهر مشکین دشت می باشد.­

تاریخ به روز رسانی:
1397/07/29
تعداد بازدید:
6544
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal